Historia Publicznej Szkoły Podstawowej w Jesionowie

Początki szkoły datują się na 1928r., z chwilą przybycia do Jesionowa Holendrów. Szkołę zorganizowano w dworku szlacheckim, który w 1928 roku został sprzedany przez Guntera Engelbrechta katolickiej organizacji osadniczej “Bauerland A.G”. W pierwszej szkole uczyli katoliccy nauczyciele z Pyrzyc.

Budynek szkoły w latach 30-tych

W 1945 roku do Polski zostają przyłączone ziemie Zachodnie i Północne. Rozpoczynają się intensywne prace nad przywróceniem polskiego charakteru tym terenom. Główną rolę w tych działaniach odgrywa szkolnictwo, którego rozbudowa nabiera rozmachu w latach 1946-1948. Jako jedną z pierwszych otwarto 15 stycznia 1946 roku Publiczną Szkołę Powszechną w Jesionowie. Rok szkolny rozpoczyna się uroczystą mszą świętą i poświęceniem budynku szkoły.

Naukę podejmuje 102 uczniów pod okiem pierwszego kierownika szkoły Ryszarda Tyburskiego i dwóch nauczycieli: Marii Gruszki i Wiktora Junika. Już w maju 1946r. w Jesionowie powstaje przedszkole. W roku 1947 następuje zmiana personelu szkoły, na miejsce dotychczasowych nauczycieli przychodzą nauczycielki: Bronisława Buko i Janina Wierzbicka. Od 1948 roku kierownikiem szkoły jest Alojzy Busz. Pierwszym dyrektorem szkoły od roku 1952 do 1982 był Edward Woźnicki. W latach 1969 do 1971 trwała budowa sali gimnastycznej, która została oddana do użytku 13 lutego 1971r.

8 czerwca 1996 roku szkoła obchodziła 50-cie lecie swej działalności. Podczas obchodów, na które zaproszono wszystkich absolwentów, szkoła otrzymała imię Kornela Makuszyńskiego oraz sztandar. Dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Oto licznie przybyli na naszą uroczystość goście: przedstawiciele władz, kościoła, absolwenci szkoły oraz mieszkańcy Jesionowa. A w tle, pośród zieleni drzew, nasza jubilatka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jesionowie.

Moment poświęcenia sztandaru przez księdza arcybiskupa Mariana Przykuckiego, któremu towarzyszy ksiądz proboszcz z Jesionowa, Waldemar Szczurowski oraz absolwent naszej szkoły Sebastian Borowski.

W okresie 50 lat mury Szkoły Podstawowej w Jesionowie opuściło 810 absolwentów. Ze szkołą związanych było ponad 100 nauczycieli. Obchody 50-lecia były również okazją do rozpoczęcia rozbudowy szkoły. Pierwszy etap został zakończony. Szkoła wzbogaciła się o jedną izbę lekcyjną, patio oraz nowoczesne sanitariaty. Obecnie trwają starania o całkowite dokończenie inwestycji.

Szkoła w “rozbudowie”

Budynek oddziału przedszkolnego

W roku szkolnym 2003/2004 szkoła brała udział w akcji “Szkoła z klasą” organizowanej przez “Gazetę Wyborczą” oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie decyzji komisji przyjmującej sprawozdania z dnia 10 października 2003 roku szkoła otrzymała tytuł

"Szkoły z klasą”

W roku szkolnym 2006/2007 w szkole trwał tak zwany pierwszy etap rozbudowy. Baza szkoły wzbogaciła się min. o nowe szatnie i świetlice z zapleczem kuchennym. Został przeprowadzony remont kapitalny budynku oddziału przedszkolnego oraz remont częściowy budynku szkoły.

Szkoła dzisiaj